Jánossy Ferenc, vagy ahogyan sokan ismerték “Firinc” neves értelmiségi polgárcsaládok leszármazottjaként született 1926. szeptember 13-án Budapesten. Anyai nagyapja Hugyecz György besztercebányai építész, akinek fia Hugyecz (Hudec) László szintén építész volt, többek közt a kommunista megszállás előtti Sanghaj legjelentősebb art deco mestere. Jánossy édesapja a fasori gimnázium tudós igazgatója volt, István testvére József Attila díjas költő, műfordító, György Ybl díjas építész. Ferenc tizenhét évesen már Nagybányán fest Gallé Tibor iskolájában. 1945-50 között a Képzőművészeti Főiskola hallgatója, mesterei festő szakon Szőnyi István és Kmetty János, mozaik szakon Fónyi Géza voltak. A háború után megalakult Európai Iskola újra világművészeti sodorba tömörítette a progresszív alkotókat – Jánossy a csoport „fiataljai” közé tartozott, 1946-ban műveit először e társaság kiállításán mutatták be. A rendkívül tehetséges és impulzív személyiségű festő Újpest-rakparti műterme rendszeres találkahelye volt a Pilinszky-Mándy vezette bohémeknek a legsötétebb Rákosi időkben. 1951-ben a Négyesfogat művésztársaság tagja
Az 1963-as amnesztiakor hazatért, rövid fővárosi időszak után 1964-től haláláig Balassagyarmaton élt. Figurális műveinek jelentős része a karnevál, ill. cirkusz témáját – sokszor a naiv festészet kifejezésmódját idézően – dolgozza fel. Portréi, tájképei erőteljes művészi megjelenítő készségről árulkodnak. Élete utolsó éveiben újra komor tematikájú és színezésű, sötét képeket alkot. Olaj- és vízfestményeken kívül mozaikokat és grafikákat is készített, kerámiafestéssel is foglalkozott. Az alkotófolyamat nála egymásra építkezik a rajzokat akvarellvázlatok útján véglegesítette olajfestményekbe.
A 70-es 80-as évek magyar művészeti avantgardjának kiemelkedő figurája volt, becenevén Firincnek ismerték. Emblematikus filmszerepeket kapott Bódy Gábor (Amerikai Anzix, Psyché) és Tarr Béla (Szabadgyalog) filmjeiben. Művei megtalálhatók a bázeli Kunst Múzeumban, a Magyar Nemzeti Galériában, a miskolci Herman Ottó Múzeumban, a székesfehérvári Deák-gyűjteményben és a salgótarjáni Dornyay Múzeumban is. Legjelentősebb gyűjteménye a nevét viselő balassagyarmati Jánossy Képtárban látható, ahol az állandó kiállításon 9 db olajképe szerepel, de a gyűjtemény része további 5 db festmény és 11 db grafika, illetve a leányától letétbe helyezett további 33 db olajkép – összesen 58 db Jánossy mű.
Jánossy Ferenc Balassagyarmaton megnyugvást talált, a különc figurát befogadta a város, Firinc cserébe belopta a kommunizmus alatt elnyomott frusztrált utcákba, beszélgetésekbe és kocsmákba a korlátlan szabadság levegőjét. Samu István főorvos pszichiátriája gyógyírt jelentett súlyos depressziójára, és menedéket a kommunista rendőrség megtorlásai elől, hiszen Firinc, mint afféle udvari bolond, nem rejtette véka alá a rendszerről alkotott gúnyos és groteszk véleményét. Pedig polgári műveltsége már magában is épp elég nagy lázadás volt az agyakat is konfekciónak tekintő diktatúrában.
Halála váratlanul ért mindenkit, a karneválok 56 éves festőjének 1983. február 26-án állt meg a szíve. Épp, hogy véget ért a farsang karneváli szezonja. Temetése spontán olasz neorealista film lett. Ravatala előtt a szintén hasonlóan magas műveltséggel rendelkező Róka Lajos lelkész úr mondott emlékezetes beszédet. Sírba helyezésekor a kora márciusi, rohanó, fenségesen szürke fellegek alatt a fejfa mögötti kerítésnél egy ismeretlen fiatal nő bundában állt mozdulatlan, szájában egy vörös rózsával.
Születésének kilencvenedik évfordulója tiszteletére a balassagyarmati Jánossy Képtár és Balassagyarmat Város Önkormányzata rendezvénysorozattal emlékezik. Év elejére megújult a temetőben lévő Tornay Endre András szobrászművész által készített síremléke, születésnapján, szeptember 13-án megnyílik a Palóc Múzeum kamaratárlata Jánossyt talán leghíresebbé tevő témája, az egyéni mitológiát teremtő cirkuszok, karneválok, alakoskodások, bolondok, bohócok, túlvilági figurák, vagyis Szent Vagabundus, a fényes apollói és sötét dionüszoszi rendet egyesítő áldott csavargó világa.
Látogatható: 2017. február 26.