Bocsi Éva népviseleti babakészítő népi iparművész kiállítása

A palóc népviselet híresen cifra, sokszor fényűző volt, ezen a vidéken az asszonyoknak szinte minden ünnepre más-más színű felsőszoknyát, kendőt illett felvenni. A hagyományos közösségekben a viselet árnyalt módon kifejezte az életkort, alkalmat, társadalmi helyzetet. Meghatározott jelentése volt a ruha színének, az anyag minőségének, utalt viselőjének korára, családi állapotára, és függött az évköri alkalomtól is.
Bocsi Éva babakészítő a kazári-vizslási viseletcsoport jó ismerője, hiszen itt született e hagyományőrző, de tradícióiban ekkor már változásnak indult palóc tájon. A közösség minden tagja számára egyértelmű szabályok a 20. század második felében a népviselet terén is fellazultak, a színek jelentése elmosódott, az öltözködésben a díszítő jelleg érvényesült, miközben a viselet elhagyása is egyre jellemzőbbé vált. Bocsi Éva hamar felismerte a hagyományok értékét, megőrzésének fontosságát. A palóc családok kisleányai ekkor még elsajátították otthon a varrás, hímzés fortélyait, Bocsi Éva is édesanyjától tanulta meg a helyi viselet és a babák készítésének módját.
Az általa készített babák kiemelkedőek az országszerte általánosan szokásos babakészítési módok közül, nemcsak hitelességükkel, igényes, egyedi és művészi kivitelezésükkel, hanem azzal is, hogy élően mutatják a palóc szokások sokszínűségét: mikor, mit illett felvenni, ünnepeken, hétköznapokon, munkában. Megörökített olyan különleges, egyedülálló viseletet is, mint a Kossuth-gyász.
Bocsi Éva palóc népviselet, népművészet adatközlőjeként is szolgálja kultúrkincsünk tovább éltetését, átörökítését. Több évtizedes munkájával, maradandó alkotásaival, és folyamatos szellemi tudásmegosztó tevékenységével, nagyban hozzájárul, hogy a palóc népviselet, és a hozzá kapcsolódó szokások az utókornak megmaradjanak. Szoros a kapcsolata múzeumunkkal is. Részt vett 2019-ben a Múzeumok Őszi Fesztiválján, és nagy közönségsikerrel mutattuk be a babagyűjtemény egy részét az idén 2020 februárjában nyílt tárlatunkon is.