HTAÖrömmel adunk hírt arról, hogy munkatársunk, Harth Tamás történész-főmuzeológus,  munkásságáért a Magyar Nemzeti  Múzeum Pro Museo Nationali Hungarico díjában  részesült.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Laudációja:                                                                                                                                                                          Javaslat Harth Tamás történész-muzeológus felterjesztésére a 2015. évi  Pro Museo-díjra   Harth Tamás a szegedi József Attila Tudományegyetem Bölcsészkarának történelem szakán szerezett diplomát 2002-ben. 2002 novembertől dolgozik a balassagyarmati Palóc Múzeum munkatársaként, történész-muzeológusi munkakörben, a múzeum helytörténeti gyűjteményének vezetőjeként. 2003-ban „Ipolytól a Donig – A balassagyarmati 23/II-es zászlóalj Donnál 1942/43” címmel, 2007-ben „Plakátok Balassagyarmat utcáin” címmel rendezett nagy sikerű időszaki kiállítást. 2004-ben a Nógrád Megyei Levéltár munkatársával közösen folytatott kutatómunkával összegyűjti és digitalizálja az összes fellelhető Balassagyarmattal kapcsolatos térképet. 2005-ben „A fejezetek a 115. éves balassagyarmati múzeum történetéből” c. időszaki kiállítás társrendezője. 2009-ben megrendezi a „Balassagyarmat térképei – A térképészet eszközei” címet viselő időszaki kiállítást. 2010-től a helytörténeti gyűjtemény mellett a múzeumi adattár és a fotógyűjtemények szakmai felügyeletét is ellátja. 2009-2011 között a Palóc Múzeum kőtárának megújítását és a múzeum 150 m2 alapterületű földalatti látványtárral történő bővítését eredményező uniós pályázat projektmenedzsmentjének szakmai tagja.  Az általa vezetett  TÁMOP-os  program eredményeként száznegyven múzeumi foglalkozáson mintegy kétezer fő diák kerülhetett közelebb a múzeum világához. 2011-től munkájának eredményeképpen veszi kezdetét az a máig tartó digitalizálási program, amely a Palóc Múzeum gyűjtemény-nyilvántartásainak számítógépes feldolgozását, a múzeum teljes fotográfiai gyűjteményének – hosszabb távon a teljes tárgyi és dokumentum gyűjtemény – elektronikus feldolgozását és közzétételét tűzi ki célul. Kutatási, publikálási területe a történeti Nógrád vármegye szőlészetének és borászatának története, Balassagyarmat térképészetének története, Balassagyarmat rendszerváltás utáni politika-, gazdaság-, és kultúrtörténete, valamint Nógrád választástörténete a két világháború közötti időszakban. A Palóc Múzeumra régóta jellemző alacsony szaklétszámú működés következtében évek óta ellátja  az intézmény számítógépes rendszergazdai, informatikusi feladatait, illetve a múzeum szakmuzeológus nélkül működő irodalomtörténeti gyűjteményével kapcsolatos muzeológusi feladatokat. A múzeum iránti elkötelezett, megbízható  munkavégzése alapján méltán részesül  Pro Museo díjban.